Мила Кириевская - Речь Посполита / Mila Kiriewska - Rzeczpospolita

Мила Кириевская - Речь Посполита / Mila Kiriewska - Rzeczpospolita


*Группа ВК /> Посвящается маме, одному прекрасному человеку, его древнему роду и моим польским корням... Одним из всех других корней. Стихи, музыка - Мила Кириевская \ Tekst i muzyka - Mila Kiriewska Tłumaczenie pierwszego dwuwiersza jest w końcu pieśni. Tłumaczenie prozaiczne drugego dwuwiersza jest tutaj: Gdzie jesteś, szlachto jaśnie wielmożna, Gdzie jestoś, wielkie wojsko? Panowie, bracia, dokąd można Siebie nawzajem mordować? W ojczyżnie miłej, komu wiara niemiła Kto od dawna już Boga nie słyszy? Co szlachcice, co poddane -- popędzili galope Rozdeptali swoją ziemię. Rzeczpospolita światlem zalita Zobaczymy się, panie, nie prędko. Rzeczpospolita krwią juz obmyta krąży nad siczą wrony. Rzeczpospolita Bogiem zapomniana Spotkaney się z Nim wkrótce.Tags:
Мила Кириевская Речь Посполитая Rzeczpospolita Тайная летопись Речь Посполита Mila Kiriewska летопись польша гусары женский вокалВалентин Дегтерёв
Когда я Ваши песни слушаю у меня на душе праздник! Спасибо Вам! Вы мне даете надежду!
Валентин Дегтерёв
Людмила,Вы хорошее дело делаете! Славянам нельзя жить во вражде! Спасибо Вам!
Людмила Кириевская
Дорогие мои ЛЮДИ! Русские, поляки, украинцы, белорусы... Прошу Вас не разводить здесь агрессию и злобу. Мир наш и так находится в черноте. Нам нужна не ненависть, а любовь. Ну как вы не поймете-то ((((. Хватит ненавидеть друг друга. ХВАТИТ! Все комментарии националистического толка будут впредь безжалостно удаляться. И не обижайтесь. Я предупредила.
Glov00
Nie chodzi o to by nienawidzić każdego pojedynczego Rosjanina. Prawda jest jednak taka, że Niemcy i Rosja zawsze stały i będą stać po przeciwnej stronie barykady. Można się oczywiście zaprzyjaźnić z jakimś zwykłym szarym Rosjaninem, ale państwo rosyjskie jako CAŁOŚĆ nigdy nie będzie dążyć do tego by Polska była silna, niezależna i niepodległa. Podobnie jest zresztą z Niemcami. To są kraje, które chcą dominować w Europie więc silna Polska nie jest im do niczego potrzebna i to jest zrozumiałe. Polski interes narodowy jest sprzeczny z interesami Niemiec i Rosji. Nie od wczoraj tylko od kilkuset lat. To nie jest tak, że Niemcy postanowiły zniszczyć Polskę dopiero gdy Hitler doszedł do władzy a wcześniej nas kochali. Niemcy zwalczają Polskę już od kilku wieków (Rosja podobnie). To jest pewna ciągłość... Niemcy w czasie ostatniej wojny mówili wielokrotnie, że Warszawa od 700 lat blokuje niemiecki marsz na wschód. Gubernator dystryktu warszawskiego, w notatce z dnia 11 października 1944 informował, że: "Nowy rozkaz Führera o zburzeniu Warszawy ma olbrzymie znaczenie dla DALSZEJ polityki w sprawie Polski". Niemcy jeszcze na początku lat 90-tych nie uznawały granicy z Polską na Odrze i Nysie Łużyckiej. Jeśli ktoś myśli, że teraz nagle nas pokochają to jest doprawdy naiwnym człowiekiem. Winston Churchill powiedział kiedyś, że państwa nie mają przyjaciół, państwa mają interesy i tak to właśnie wygląda. Podsumowując: my musimy pilnować polskiego interesu narodowego, swojej suwerenności (tak jak robią to Niemcy i Rosjanie) i nie wolno nam tracić czujności. Nie możemy powierzyć losów naszego kraju w ręce Niemiec czy Rosji, bo to już przerabialiśmy w swojej historii i było to dość bolesne doświadczenie (123 lata zaborów). Nie możemy liczyć na to, że w budowie silnej i niezależnej Polski wyręczą nas inni, bo tak nie będzie. Natomiast jeśli chodzi o przyjaźń zwykłego Kowalskiego z jakimś zwykłym Ivanem to jest ona jak najbardziej możliwa i może mieć miejsce - nie ma problemu.
KarasekUS
Piękna pieśń.
Billy Idol
Великолепная песня, от души благодарю! Pozdrowienia z Białorusi, polskich braci!
MrPolakWalczacy
Chwała najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej!
Polish Wolf.
Niech żyje najjaśniejsza Rzeczpospolita!
Robert Pawłowski
Piękny tekst,piękne wykonanie.Bóg z Tobą dziewczyno.
KommissarZbignievov
Dear Lyudmila, I hope you read these! I am Polish, and I'd like to thank you for this wonderful song. You have a great voice, and I'm sure a great soul too, reading your comments assures me so :) Please, carry on with your music, it is amazing! I hop you have an album released too, I'd love to support your wonderful work.
Mateusz Ostrogski
Śliczna ballada. Ukłony dla autorki!
pawel kleniewski
Chwala najjasniejszej RZECZYPOSPOLITEJ !!!
Jakub Bończak
Ja kocham Rzeczpospolitą i nie umiem zapomnieć o tym co i kogo kiedyś obejmowała ani pochwalić takiego zapominania (co w Polsce-wielu robi by Ukraińców, Białorusinów i Litwinów nie urażać). Ale możliwość odbudowania tego nie leży w nienawiści a wzajemnym zrozumieniu tego że się potrzebujemy na przyszłość, i wybaczeniu tego co robiliśmy sobie w przeszłości... Ilu dobrych Ukraińców zabiła UPA-a o nich nikt niemal nie pamięta, nawet my, Polacy, choć część z owych dobrych Ukraińców zabito tylko za to że nas zabijać nie chcieli! A to tylko jeden przykład... Nasza historia jest pełna bratobójstwa i podłości... Ale byli w niej i ludzie którzy się na to nie zgadzali. I ich nalezy przypominać... Należy uczyć się języków naszych sąsiadów (nie są aż tak trudne gdy zna się Polski i Rosyjski, Białoruski i Ukraiński są łatwe do zrozumienia... A może nam co z tego przyjdzie?
werqa123
Niech żyje Rzecz Pospolita!
Vitalijus Balkus
Братья и сестры 200 лет нашего общего государства дает прво к ва так обращаться. Лучшее что можем сделать это возродить Inter Masrium где поляки беларусы литовцы украинцы станем жить в самом сильном европейском государстве
otterbeast
Именно так. Речь Посполитая - это и наша история тоже. Почти все известные казаки были шляхтичами. Мы должны быть вместе с Польшей. Так будет правильно.
Людмила Кириевская
Ну все, господа. Премодерация. А за ненависть к другим национальностям и за хамство буду отправлять в бан уже при предпросмотре комментария. Надоело.
marekzbytomia Assur
Kluczem do pojednania wszystkich Słowian jest pojednanie między Polakami i Rosjanami. Ale "zachód" na to nigdy nie pozwoli... a my głupi pozwalamy na to.
Alexander Oukhortsev
браты!нех жые жэч паспалита ад мора дамора
Olga Kozłowska
Pani Ludmiło, piękna pieśń , dziękujemy
Rumunśka Lysyčka
Чудова пісня;)
Marek Marek
w sercu kazdego Polaka Czu Ukrainca czy Litwina jest tęsknota do RZECZPOSPOLITEJ
Pawel Wieczerski
Так и живем по чужим подворотням а отчизна где то там а мы где то Богом забыты Такие вот мы поляки И где та дорога домой.Найти бы
10bkpm
First Polish university 1364 First Russian university 1755 First in Europe Polish Constitution 1791 First Russian constitution 1906 First Polish parliament( sejm) 1453 First Russian parliament( duma) 1906 Ha Ha Ha Killing of defenseless or children and own citizens is against polish tradition, culture, mentality and religion. Therefor ukrainians ( ukaina is polish word, meaning end of country) and russians can not be polish brothers, if they not change aggressive behavior. Poland NEVER will be friends of killers.
Bezprym
Sława wielkiej Polsce i Ukrainie
ZabaVa
Очень красивая песня... Самой хорошо показывает, какой прекрасной мечтой была Речь Посполита. Я плакал когда я слышал этой песнью. Спасибо большой  Мила! Привет из Польши!
IdahoPL66
Stanisław Bieniewski, poseł Rzeczypospolitej do wojska zaporoskiego, występując przed hetmanem Iwanem Wyhowskim i starszyzną kozacką na radzie w Hadziaczu 6 września 1658 r., powiedział: „Uwiedli was przodkowie wasi w niewolę moskiewską, twierdząc, że jednej wiary z wami i na tym się omylili, bo wy grecką religię trzymacie, a Moskwa moskiewską, a prawdę mówiąc, tak wierzą, jak car im każe […], a i to póty was w tym kraju cierpi, póki Polaków nie zwojuje, a pobiwszy nas, na Syberię zamyśla was przenieść, a tu Moskwą, swymi niewolnikami, żyzne krainy osadzić chce; wkrótce ukaz ogłoszony będzie, byle się z nami uspokoił, żeby żaden Kozak szabli ani strzelby nie nosił. Postrzeżcie się tedy, kiedy my i wy na jednej szali nieszczęścia zawieszeni jesteśmy, bo ten was jako i nas w niewolę podbić usiłuje…". Zwracając się w imieniu Rzeczypospolitej do „zacnego Wojska Zaporoskiego", dodał: „…jam was porodziła – nie Moskal, jam was pielęgnowała, wyhodowała, wsławiła; ocknijcie się i bądźcie synami nieodrodnymi, a zjednoczywszy się do gromady, wyrugujcie nieprzyjaciół swoich i moich". Rzeczpospolita uznała wreszcie, czego 26 lat wcześniej darmo domagali się Zaporożcy, iż „Kozacy, jako ludzie rycerscy, godni są posiadania praw politycznych, więc też otwiera się im szeroką drogę do nobilitacji szlacheckiej (dla dalszego do usług JKMości przychęcenia) według uznania hetmana […]. Jako ludzie rycerscy Kozacy są zwolnieni od wszelkich podatków oraz świadczeń, podlegając tylko obowiązkowi krwi". Zgodzono się wreszcie, że Kozacy „jako wolni do wolnych, równi do równych i zacni do zacnych powracają" i powstaje „Rzplita narodu polskiego, litewskiego i ruskiego", w której wszyscy jej obywatele żyć mają „przy pokoju i wolności […] jako jedne ciało jednej nierozdzielnej Rzplitej, nie czyniąc między sobą różnice z wiary"
Ziemomysł
SŁAWA WSZYSTKIM BRACIOM I SIOSTROM SŁOWIANOM!!
baciar lwowski
DROGA LUDMIŁO nikt nie chce agresji ani nienawiści ale gdyby wymordowano ci rodzine WOŁYN i nikt za to nie przeprosił nikt zemsty nie szuka tylko prawdy dopóki nie będzie prawdy będzie złośc która rodzi nienawiść a to jest jak dżuma ja też mam korzenie polskie rosyjskie ukraińskie i wiem jacy są wspaniali ludzie Polacy Ukraincy Rosjanie TRZEBA SZANOWAĆ KULTURE I HISTORIE ale nie wolno ją wypaczać fałszować i niszczyć jeśli to uszanujemy będzie pokój i będzie  zrozumienie pozdrawiam
Sergey SH
У меня отец и мать русские, но дед из рода Одынец поляк, приехал в своё время в Россию министром просвещения работать... Бабушка казачка. Живу в Сибири и много коллег, знакомых у кого польские есть корни... Наши народы можно сказать настолько сильно все перемешались и по сути практически родственники - не должны к друг-другу плохо относиться. Я вот например глубоко уважаю Польский народ и если кто чего плохого скажет в моем окружении про Польшу - не промолчу и заставлю извиниться. Песня красивая, заставляет вспомнить свои корни.
Adam Skora
Dziękuję Mila
Xsardas
Zgadzam się całkowicie z Ludmiłą (wpis poniżej). Nienawiść, złość, agresja i inne przejawy bezkresnej głupoty prezentowane są przez osoby, które w polityce określane są jako " pożyteczni idioci ". Takie osoby łatwo przyjmują poglądy innych z powodu niewystarczającej wiedzy własnej, a także z powodu nieznajomości bądź niezrozumienia technik służących do manipulowania społeczeństwem. Bez względu na to czy ktoś tego chce czy nie chce i czy to rozumie czy nie rozumie, to: 1. jesteśmy ze sobą spokrewnieni bliżej niż społeczeństwa większości państw na świecie. 2. Zamiast Rzeczpospolitej Obojga Narodów powinna Powstać Rzeczpospolita Trojga, a nawet Czworga Narodów ( było poparcie części szlachty moskiewskiej ). Ale takie rozwiązanie wymuszało by ustanowienie praw równych dla wszystkich tzn. wszyscy byliby w prawach szlachcicami. Jaki byłby dzisiaj świat gdyby do tego doszło? Uwolnijcie wyobraźnię. Póki co jesteśmy skłóconymi skutecznie narodami otoczonymi nieprzychylnym nam światem, zmieniającym się szybko w niebezpiecznym kierunku. I nawet imperium moskiewskie sobie z tym nie poradzi.
Generał Damian
What is quite funny, for a little time Poland rule or vasalize almost all Slavs, Polish, Lithuanians, Belarusians, Ukrainians, Russians, Czechs, Slovakians, and Romanians... "Brooookeeeen dreaams soooo graaaand..." :(
Vithum Space
We need unite again, peace from Poland.
Piotr Kaczmarczyk
Szkoda, wielonarodowej i wielokulturowej Rzeczypospolitej. Największą tragedią było powstanie Chmielnickiego. Ono pogrzebało Rzeczpospolitą. Władysław IV planował wojnę z Tatarami i Turkami, powinniśmy iść ramię w ramię na bisurmanów. Wspólna polsko-kozacka armia byłaby niepokonana. Co ciekawe Chmielnicki twierdził na początku, że nie walczy z królem, ani Rzeczpospolitą tylko z królewiętami. Z drugiej strony już na wiosnę 1648 roku wysłał list do cara Aleksego, zapraszając go do wkroczenia na Ukrainę. Dla nas Polaków to zdrajca, własna prywatna krzywda zaważyła też jako przyczyna powstania. Kiedy Chmielnicki poskarżył się królowi Władysławowi na wyrządzone mu niegodziwości, miłościwy pan rzekł, "a co to nie macie szabli u boku"? Takie sprawy powinien załatwić prywatnie, a nie podjudzać kozaków do buntu, a najgorsze jest to, że był Polakiem.
Slowians4
Ukraińce, Poljaki, miłościwe Biełarusy, toć my braty ! , przebaczmy sobie jak Krystus przebaczal i zyjmy w naszej Rzeczpospolity ! pozdrawiam
Ivans Dubrovskis
За слово честь клятва бело-красно-белый флаг, а не красно-зеленый флаг.
Eternal Slava
Sława najjaśniejszej Rzeczpospolitej! Слава найъяснейшей Речипосполитэй!
Waldemar Bazan
Jest gowno nie tesknota. Kupa nienawisci ze strony litwy bialorusi i ukrainy. A tesknote do rzeczpospolitej to nam ukraincy szczegolnie w czasie rzezi wolynskiej okazali mordujac dziesiatki tysiecy Polaków. Wiec nie pieprz mi tu o tesknotach tylko przerob materialy historyczne. Co do okreslenia Lach to gdybys znal historie to bys wiedzial ignorancie ze to nie jest obrazliwe okreslenie tylko nazwa w jezyku ruskim jednego z plemion slowianskich Lechitów. Wiec czemu mialbym go nie uzyc? Co do pochodzenia Polaków to poczytaj wyniki badan nad haplogrupa R1A1 nie chce mi się tego pisać. A co do mojego pochodzenia to przesledzilem sobie w ksiegach parafialnych pochodzenie mojej rodziny do 16 wieku. Czyli momentu powstania kosciola w miejscowosci z ktorej wywodzi sie moja rodzina. I jest to Podkarpacie. Wiec kwestia tego czy jestem Polakiem czy nie chyba nie ulega watpliwosci. Pytanie czy Ty mozesz to samo o sobie powiedziec?
hadsan1
+Людмила Кириевская "Gdzie są teraz Panowie z chorągwiami, orłami Za Wolność?" Rzeczpospolita to był wspaniały projekt polityczny by ludzie mogli zażywać wolności. Było dość miejsca dla wszystkich chcących spokojnie żyć wg swojego sposobu na życie. Nawet rosyjscy chłopi chętnie uciekali pod "jarzmo" polskiego króla.
twisters999
Sorry that I will wright in English but I don't feel good enough in Russian to wright in this language ;) Beautyful and nostalgic music and video. Everything went wrong between us. :/ But this is good time to try repair that at least :) We, Poles are interested in history of Russia, Ukraine and not only. Good to see that subject of Poland is present as well :D Greetings from Poland :)
Piotr Kowalski
Myslimy po slowiansku, mowimy po slowiansku, kochamy po slowiansku. Szacunek i zrozumienie, dawne swady w zapomnienie
Andrei A
Люда, твоя песня и так гимн разобщения. Кто кроме славян её поймёт? У кого в серде заиграют такие мотивы? У кавказцев? У американцев? Да никогда. И да... От меня поклон... за безумную красоту и память.
Agnis
Какии вот јазик, не знају јесли то русскии, белорусскии или полски, звуки как что-нибуд среди их? Któri język to, nie wiem czy to rosyjski, białoruski czyli polski, ale na piewno gwiądźi jak coś wsród ich? Који је ово језик, звучи као руски, али поприлично има пољске речи. Slava Slovenima iz Srbije!
Michał Siepsiak
Piękne!
hussar80
Sa dwie drogi zjednoczenia Slowian . Polska - Rzeczpospolita I Rosyjska - ZSRR albo CCCP
Technickk1
Jeszcze będziemy mocarstwem Europejskim , Dopomóż BÓG !
robsx13
Trzeba bylo razem na Turka isc.Odzyskac Konstantynopol a nie bic sie ze soba.
RAAE2011
Piękna pieśń o RZECZYPOSPOLITEJ. Przeszłość trudna, ale wielka. Ku pamięci, ale i ku przyszłości. Dziękuję Pani!
Jaroslaw Gasiorowski
RZECZPOSPOLITA DOM WSZYSTKICH DOBRYCH SZCZESLIWYCH LUDZI GDZIE WOLNOSC JEST POWIETRZEM A WSZYSCY RODZINA. DO TEGO TRZEBA DOROSNAC WYJSC Z CIEMNOTY DAWNYCH CZASOW
Gintaras Vedeikis
litovcy i zmudj svamy
Leszek Jedryk
Piękna i mądra pieśń!! Dziękuję i pozdrawiam Słowian!
AllysQu
Ludmiła - piękna pieśń i za serce chwyta. Niestety to już nie wróci ,zbyt wiele krwi się przelało...
Jerzy Jagieła
Ta ballada zaskakuje.Tekst chyba autorki ? Podoba się
mtb zgierz
Kolejna panslawistyczna utopia? Nie dziękuję. Polacy powinni i - na szczęście - chcą się trzymać od wschodu jak najdalej. To nie nasza cywilizacja, nie nasz świat. Próba ekspansji na tych obszarach była olbrzymim błędem. Żyjmy dalej każdy u siebie i szanujmy się nawzajem, to naprawdę wystarczy.
Asia Krynska
Polacy,Litwini,Białorusini,Ukraińcy tylko wspólnie RAZEM pokonamy ruskiego bandziora.Historia już to pokazała i napewno się nie mylii...
Damballah Beatz
Zdrastwuj z Polszy! Krasiwa piesnia :) slava Biealrusi!
lodowa1
Rzeczypospolita, moja legenda, moja ojczyzna Amor Patria Nostra Lex, czy jesteśmy MY Lachy wstanie znowu zaufać Ukraińcom, Białorusinom za trwogę nam wyrządzoną? Czy to nie jest tylko zbliżenie bo bida i zagrożenie doskwiera ze strony Kacapii? Przez znajomość historii mam ku temu wszelkie obawy. Chodź żywię nadzieje, że w końcu obudzą się te dwa narody i zrozumieją kto jest bratem, a kto wrogiem rodem z azji.
Moter1997
Слеза навернулась от данной песни, как нас разделили то друг от друга. Пол Беларуси считают поляков не то, что братьями, а единым народом. Odczuwam się Polakem.
PiS PO żydokomuna
Niech żyje Przenajświętsza, Najjaśniejsza Rzeczpospolita!!
Алексей Белик
Одуренная подборка! Спасибо! Сам с польско-чешскими корнями...
Al He
Res Publica = Rzeczpospolita  Res- Rzecz Publica- Pospolita, Wspólna
Сергей Миркин
Замечательно... Отличная музыка и слова... Как говорится за сердце взяло... Хоть я и не поляк
marioroza1
Marzę o Wielkiej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej ale prawda jest taka że wyrządziliśmy wiele krzywd mieszkańcom kresów. Traktowani byli jako tania siła robocza oraz mięso armatnie do obrony granic bez jakichkolwiek praw, nękani i wyzyskiwani, obywatele drugiej kategorii (oprócz Litwinów z którymi tworzyliśmy unię) z którymi nikt się nie liczył. Nic dziwnego że wybuchało tyle powstań kozackich. Niestety nic nie zmieniło się w podejściu do kresów w odrodzonej II Rzeczypospolitej co jeszcze bardziej umocniło nienawiść i niechęć która trwa do dziś. Przymusowa polonizacja i niszczenie świadomości narodowej Ukraińców, Białorusinów, wkroczenie polskich wojsk na Wileńszczyznę to niechlubna historia Polski międzywojennej. Po wojnie, komunistyczna propaganda też dołożyła swoje. Nasza obecna sytuacja geopolityczna jest dziś na tyle trudna że ścisła współpraca Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy jest wręcz niezbędna dla zachowania swojej niezależności narodowej, kulturowej, gospodarczej i politycznej. Znaleźliśmy się znowu w kleszczach wielkich mocarstw Niemiec i Rosji, które dogadują się ponad naszymi głowami i po cichu pilnują żeby Polska była słaba i uzależniona gospodarczo oraz niewiele znaczyła na arenie międzynarodowej.
krl1831
piękna piosenka. od razu wpadła mi w ucho. ale nie jestem wielbicielem Rzeczypospolitej szlacheckiej. bliższa mi jest zdecydowanie tzw. koncepcja piastowska
krl1831
z tej piosenki wynika taki obraz, że w tym czasie ciągle się zabijali, brat walczył przeciw bratu, zło szalało wszędzie. rzeczywiście w XVII i XVIII wieku było dużo wojen, ale wcale nie walczył brat przeciw bratu, tylko polska szlachta walczyła z wrogami, którzy napadali Polskę i tyle. oczywiście były epizody wojen domowych(np. rokosz Zebrzydowskiego) ale to margines
Samantha Sommers
Bardzo piękna pieśń! Dziękuję bardzo za zapamiętanie swojej historii!
Savo Varpinė
Мила Речь Посполитая вернется объединив братские народы.Поляки литовцы беларусы украинцы будем вместе
Emanuel
Pięknie. Dziękuję bardzo. Pozdrowienia z Polski dla wszystkich braci Słowian zachodnich i wschodnich.
Wojciech Żukowski
Mieliśmy wspaniałe państwo, niestety przerastało tamtą rzeczywistość
doliwaq
Przepiękna pieśń, opowiada o naszej wspólnej chwale, nie ma tu nacjonalizmów ani nienawiści, tak bardzo charakterystycznej dla każdego z narodów Rzeczpospolitej. Szkoda, że te czasy nie powrócą...
ancient ukr
Шляхта згубила тоді Польщу, згубила і Україну. Якби не жадібність, пиха та зазнайство шляхтичів і магнатів, не було б повстання Богдана Хмельницького. Не зросла б сила Московії за рахунок України. Не змогла б Московія знищити Січ, закріпачити Україну а потім і Польщу. Але й українська шляхта теж підставила Україну. Поки всі ці знатні козацькі полковники та отамани билися за булаву, Московія забирала все більше і більше колишніх свобод в України. Поки зовсім не закріпачила. Думаю рецепт успіху США, як першої світової супердержави в тому, що в США ніколи не було власної аристократії. Джентльменів-рабовласників з півдня, які могли б стати американським панством, перемогли в Громадянській війні. Відтоді в США значення мали лише гроші, але не походження і не "благородна" кров. А гроші здобувались в ринковій, конкурентній боротьбі, в результаті якої на вершину соціальної ієрархії потрапляли найбільш розумні та здібні. В той час як в Європі все ще велику роль грала "благородна кров" та походження.
Margot1444
Jako potomkini polskich sarmatów czuje wobec Ukrainy,Litwy i Białorusi jakby to były moje dzieci,dzieci Rzeczypospolitej. Wydaje mi sie,ze wiele nacjonalizmów niezdrowych  wśród ukraincow,litwinow czy bialorusinow powstało przede wszystkim przez propagandę Stalina. 
Mariusz Sudak
Przywrócmy CHWAŁĘ I WIELKOŚĆ NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
NaZawszeDobraMarka1
Sława i Cześć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej!  
valdek rama
brat nie morduje brata
Людмила Кириевская
Обращаюсь ко всем, кто пишет здесь ненавистнические комментарии по отношению к своим братьям, еще раз: Вы всерьез считаете, что славянам, и вообще христианам подобает грызться между собой и позорно друг друга клеймить? Именно сейчас? Да оглянитесь уже вокруг, каины! Или вы уже совсем обезумели и не способны за своей слепой ненавистью видеть истинное положение вещей в нашем мире?
Piotr Poznańczyk
Rzeczpospolita powróci. 
polejaga
bracia Słowianie ,przejrzyjcie na oczy Żydzi są waszymi wrogami a nie Rosjanie,Polacy czy Serbowie
Piotr Kaczmarczyk
Daliśmy Rusinom Księstwo Ruskie, ze stolicą w Kijowie. Unia Hadziacka 1658 roku. Czytałem skrótowe dzieje Ukrainy pisane przez ukraińskiego "historyka", ani wzmianki o tym. Tak im źle było pod nami? Rzeczpospolita nie była idealna, ale dała im najwięcej. U Ruskich byli pod całkowitym butem. Z carem nie było "negocjacji", tylko morda w kubeł i dziękuj za łaskę. Niestety podziały i nienawiść umiejętnie podsycane przez Ruskich zniweczyły wszystko.
Antoninvs Kn
podziw dla autora
Lechu Sarmacki
Zobaczcie co stało się na Ukrainie !! Bracia Ukraincy jak wam teraz po majdanie ??? Lepiej ?? Jestescie poniżani , wyśmiewani , okradani .... waszą ziemię grabią żydzi i anglosasi a wroga pokazują wam w braciach Rosjanach !!! Świnie zachodnie same przyznały się do organizacji majdanu , wynajęły banderowskie psy aby strzelały do was na nim !! Wiecie czemu macie rząd banderowski ??? Bo kiedy się zbuntujecie nazwą was nazistami !! I wkroczą ze swoim syfem aby was spacyfokować ! To samo u nas w Polsce ustawa 1066 o możliwosci pacyfikowania nas przez obce wojska oczywiście zachodnie , pozwolili nawet przebierać się obcym wojskom w mundury Polskie i używać Polskiej broni !!! Wy idziecie tym samym kierunkiem !! Chorawci nie łudźcie się że niemiec was lubi bo potrzebni im byliście do rozbicia Jugosławi , co z tego macie ?? Niebawem zostaniecie śmietnikiem na islamskie niemieckie odpady i tak każdy Słowiański kraj z osobna cisną!! Został ostani większy Rosja i szykują się gnidy żydo-zachodnie na nią a walczyć będą oczywiście naszymi rękami bo sami bić się nie potrafią , tylko jątrzyć , skłócać , zdradzać itp... Na dodatek bisurman islamski u bram NASZYCH ZIEM SŁOWIAŃSKICH !!! Ja za brata pójdę w bój czy będzie to Chorwat , Serb , Ukrainiec , Rosjanin , Białorusin , Słoweniec , Czech , Słowak , Bułgar , Macedończyk to pójdę .. zacznijmy myśleć o sobie jak o jedności !!! Nigdy brat przeciw bratu jest nas siła i te zachodnie gnoje wiedzą o tym !!! Holokaust Słowian w IIWŚ to za mało zostało nas jeszcze 360 mln !!!
Witold Centkowski
Ona  zawsze  istnieje  bo  to  IDEA.
Mateusz Kozłowski
Jeśli z nami Bóg którzy przeciw nam !!! Smutny los naszego mocarstwa który trząsł Moskwą Szwecją Osmanami i reszta europejskiej zgraji SŁAWA RZECZYPOSPOLITEJ pozdrowienia z Polski BRACIA !!!
Patryk Zerski
Wzruszająca pieśń, dużo w niej prawdy.
Trzcina PL
Unia słowiańska zamiast UE!!!
Sławomir Pietraszko
Proszę o dobre napisy do tej pięknej pieśni. Bo my Słowianie musimy się zjednoczyć!
Marcin Dobrowolski
Давайте перестроим Великую Республику вместе. Где мы можем жить вместе в мире и процветании для наших семей. Помогите нам восстановить сильную Польшу. Как обычно. Мы должны положить конец нашим ссорам. Только вместе мы создаем силу, которая может защитить наших людей. Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Litwini - Tyle krwi i złości między nami. Może czas już odpuścić, może zamiast się kłócić moglibyśmy coś razem zbudować, coś co pozwoli naszym ludziom żyć bezpiecznie, bez strachu i biedy. Niech Żyje Najjaśniejsza Rzeczpospolita! Bóg z tobą siostro.
Mantharen Mantharen
CHWAŁA NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ  !!!!!
Technickk1
Zniszczyli nas , podzielili , skłócili. Szkoda...
Антон Ефимов
Спасибо Мила за песню и сердечные слова.
Robert Korecki
Wspaniała pieśń , wspaniałe wykonanie. Żeby to jeszcze warcholstwo zrozumiało.
Marek Frąckowiak
Zjednoczmy się znów.Bez panków itd.
Zjednoczony Ursynów
Piękny utwór Pani Ludmiło, jak wiele innych w Pani wykonaniu. Pozdrawiamy z Warszawy!
Zbychu RP
Piękna i prawdziwa pieśń. Po Wielkiej Rzeczypospolitej tylko wspomnienia zostały, choć mało kto pamięta bratobójcze walki i krew w której nasza potęga się utopiła.
BIANKA Bugajska
ja pan ty sluga
dariusz gędzierski
smutne ale prawdziwe,moja kochana ojczyzna we krwi utopiona została
Walery
Fajnie,bardzo dziękuje !
Janek_ _Lach z Warszawy
Bardzo ładna ballada I очень хорошая баллада. Привет из Полъшы.
Alexander Oukhortsev
мила умница!!! спявай па беларуску! где тебя послушать?